(ENG-TUR) BİR KAMP HATIRASI-A CAMP MEMORY

(ENGLİSH)
Hello everyone dear Hive family;
I greet you today with this beautiful view. This photo is from my Amasra visit last year. I had the opportunity to visit many places in Amasra. I think the one with the most beautiful view was the Kemere Bridge, that is, here. Kemere Bridge is located in Amasra, Turkey.
This historical building, which has been standing for centuries, welcomed me with a perfect sea view. Of course, Amasra has another place for me. I want to talk to you about this today.
Amasra was a part of the Western Black Sea tour I took. I took my tent and backpack from Antalya and left. I went to a place called Akkonak village to camp in Amasra. One of the first people to welcome me at this campsite was Senem. Senem seemed to be an attendant there. But actually it wasn't. He was a person who came only 3 months before me and could not leave. Since he lives in Ankara, I know that he took advantage of the proximity and started to come all the time. It turned out that it was not only the beauty of this city and the comfort of the place where we camped that brought him to Amasra. There was something else that kept him here forever.

What? Love.
I learned once again how powerful a feeling love is. He never hesitated to share his excitement with me. Even though we had just met, we were walking around and chatting as if we had been friends for years. I knew they had a good relationship. But he was upset that there was no progress. Maybe he was impatient. Because I caught the gaze of the person he was talking about.
I knew you would soon give me good news. When my vacation came to an end and it was time to say goodbye, I was very sad. We got our contact information and said goodbye.
Months passed and today I got a message. This message was from Senem. If this message that says 'We are getting married' got me so excited, I can't imagine the state of Senem. She got a marriage proposal. He shared some photos with me and shared this happiness. They had a wedding in the summer. Apparently, the Amasra road seems to me again. :)
Today I shared a camping memory with you. Do you have such stories? I guess I'm not the only one going to my campmate's wedding . :)
Thank you for reading.
See you in my next post.

(TÜRKÇE)

Herkese merhaba sevgili Hive ailesi;
Sizi bugün bu güzel manzara ile karşılıyorum. Bu fotoğraf geçen yılki Amasra ziyaretimden kalma bir fotoğraf. Amasra’da bir çok yeri gezme imkanım oldu. Bunlardan en güzel görünüme sahip olanı bence Kemere köprüsü yani burasıydı. Kemere köprüsü Türkiye’nin Amasra ilçesinde bulunuyor.
Yüzyıllardır ayakta kalan bu tarihi yapı beni mükemmel deniz manzarası ile karşılamıştı. Tabi Amasra’nın benim için farklı bir yeri daha var. Size bugün bundan bahsetmek istiyorum.
Amasra, çıktığım Batı Karadeniz turunun bir parçasıydı. Antalya’dan çadırımı ve sırt çantamı alıp çıkmıştım. Amasra’da kamp yapmak için Akkonak köyü diye bir yere gitmiştim. Bu kamp alanında beni ilk karşılayanlardan biri Senem’di. Senem orada bir görevli gibi görünüyordu. Ama aslında değildi. Benden sadece 3 ay önce gelmiş ve oradan ayrılamamış bir kişiydi kendisi. Ankara’da yaşadığı için yakınlığı fırsat bilip sürekli gelmeye başladığını biliyorum. Onu Amasra’ya getiren sadece bu şehrin güzelliği ve kamp yaptığımız yerin rahatlığı değilmiş meğerse. Onun sürekli burada kalmasını sağlayan başka bir şey varmış. :)

Ne mi? Aşk.
Aşkın ne kadar güçlü bir duygu olduğunu bir kez daha öğrenmiştim. Heyecanını benle paylaşmaktan hiç çekinmemişti. Daha yeni tanışmış olsak da sanki yıllardır arkadaşmış gibi geziyor ve sohbet ediyorduk. Aralarında güzel bir ilişki olduğunu biliyordum. Ama karşıdan bir adım gelmediği için üzülüyordu. Belki de sabırsızlanıyordu çünkü bahsettiği kişinin bakışlarını yakalamıştım.
Ona yakın zamanda bana güzel haberler vereceğini ve sadece beklemesini söylemiştim. Tatilim sona erip veda zamanı geldiğinde ise bayağı üzülmüştüm. İletişim bilgilerimizi alıp vedalaşmıştık.
Aradan aylar geçti ve bugün bir mesaj aldım. Bu mesaj Senem’dendi. ‘EVLENİYORUZ’ yazan bu mesaj beni bu kadar heyecanlandırdıysa Senem’in halini düşünemiyorum. Evlilik teklifi almış. Benle bazı fotoğraflar paylaştı ve bu mutluluğa ortak etti. Yaz ayında düğünleri varmış. Anlaşılan bana tekrar Amasra yolu görünüyor. :)
Bugün sizle bir kamp anımı paylaştım. Sizin de böyle hikayeleriniz var mı? Kamp arkadaşının düğününe gidecek olan bir ben değilimdir heralde :)
Okuduğunuz için teşekkür ederim. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
8 Comments