AXA Sigorta Kupa Voley Results (EN/TR) AXA Sigorta Kupa Voley Sonuçları

-EN

Hello sports fans! We have left behind two exciting weeks and I can say that there have been important developments in terms of volleyball.

AXA Sigorta Kupa Voley matches were played in the Turkish volleyball league and they were really enjoyable matches. Today I'm going to talk about women's matches. I usually talk about women's volleyball anyway. I think it is more enjoyable and the matches are more competitive.

AXA Sigorta Kupa Voley is a volleyball tournament held in the Sultans League. It has been held for years and matches are played every year at the same time. First there is the group stage. Teams finishing the league in low rankings play the group stage. The teams that finished the league in the top 4 places do not play the group stage. The teams that advance to the quarter-finals from their groups are matched with the teams that completed the league in the top 4 places. After that, the winning teams are matched in the semi-finals. The teams in the semi-finals are usually the teams that complete the league in the top 4 places. This year, Eczacıbaşı Dynavit, Fenerbahçe Opet, Turkish Airlines and Vakıfbank competed in the semi-finals.

kapak.jpg

Source

The first semi-final match was played between Vakıfbank and Turkish Airlines. The match ended with Vakıfbank's 3-1 victory. It was actually a fun match to watch, but I didn't like it that much. Vakıfbank is a team that blocks its opponent very well. I think the factor that made the difference in the match was Vakıfbank's middle-blockers. On the Turkish Airlines side, Hanna Orthmann was the star of the day. Kiera Van Ryk and Hanna Orthmann were the names that carried the score of the team. But all this was not enough and Vakıfbank won the match and advanced to the final.

1.jpg

Source

The other semi-final match was played between Fenerbahçe and Eczacıbaşı. I think it was a bad match. Eczacıbaşı has been in decline for the last 3 seasons. I really think they are not as strong as they used to be. Fenerbahce had an easy win by beating Eczacıbaşı 3-0 in this match.

2.jpg

Source

Vakıfbank and Fenerbahçe Opet faced each other in the final stage. It was a real final match. It was very enjoyable to watch and it was not clear who would win until the last moment of the match. The match ended with Vakıfbank's 3-2 victory and Vakıfbank took the trophy home. Isabelle Haak was named MVP from the winner team. The star of the day was definitely Haak. She gave her team exactly 44 points. Another star name was Gabi, who was injured in the last set. She also had 25 points. Melissa Vargas was the top scorer for Fenerbahçe. Vargas finished the game with 29 points. No match was played to determine the third place of the tournament.

3.jpg

Source

Yes, sports fans, that's it for the weekly update. Stay fit until the next weekly update. Goodbye!

-TR

Selam sporseverler! Heyecanlı geçen iki haftayı geride bıraktık ve voleybol adına önemli gelişmeler oldu diyebilirim.

Türk voleybol liginde AXA Sigorta Kupa Voley maçları oynandı ve gerçekten çok zevkli maçlardı. Bugün kadınların maçları hakkında konuşacağım. Genellikle de kadın voleybolu hakkında konuşuyorum zaten. Hem daha zevkli olduğunu düşünüyorum hem de maçlar daha çekişmeli geçiyor.

AXA Sigorta Kupa Voley, Sultanlar Ligi'nde düzenlenen bir voleybol turnuvası. Yıllardır düzenleniyor ve her yıl aynı dönemlerde maçları oynanıyor. Önce grup aşaması var. Ligi düşük sıralamalarda bitiren takımlar grup etabını oynuyorlar. Ligi ilk 4 sırada tamamlayan takımlar ise grup etabını oynamıyorlar. Gruplarından çeyrek finale yükselen takımlar ligi ilk 4 sırada tamamlayan takımlarla eşleşiyorlar. Daha sonra ise maçları kazanan takımlar yarı finalde eşleşiyor. Yarı finaldeki takımlar genelde ligi ilk 4 sırada tamamlayan takımlar oluyor. Bu sene yarı final etabında Eczacıbaşı Dynavit, Fenerbahçe Opet, Türk Hava Yolları ve Vakıfbank yarıştı.

kapak.jpg

Source

İlk yarı final maçı Vakıfbank ve Türk Hava Yolları arasında oynandı. Maç Vakıfbank'ın 3-1'lik galibiyeti ile sonuçlandı. Aslında izlemesi keyifli bir maçtı ama çok da beğenmedim. Vakıfbank rakibini çok iyi bloklayan bir takım. Bence maçta fark yaratan faktör Vakıfbank'ın orta oyuncularıydı. Türk Hava Yolları tarafında ise Hanna Orthmann günün yıldızıydı. Kiera Van Ryk ile Hanna Orthmann takımın skor yükünü çeken isimlerdi. Ama tüm bunlar yeterli olmadı ve Vakıfbank maçı kazanarak finale yükseldi.

1.jpg

Source

Diğer yarı final maçı ise Fenerbahçe ve Eczacıbaşı arasında oynandı. Bence kötü bir maçtı. Eczacıbaşı son 3 sezondur düşüşte. Gerçekten eskisi kadar güçlü olmadıklarını düşünüyorum. Fenerbahçe, Eczacıbaşı'nı bu maçta 3-0 yenerek kolay bir galibiyet elde etti.

2.jpg

Source

Final etabında Vakıfbank ve Fenerbahçe Opet karşılaştı. Gerçek bir final maçıydı. İzlemesi çok keyifliydi ve maçın son anına kadar kimin kazanacağı belli değildi. Karşılaşma Vakıfbank'ın 3-2'lik galibiyeti ile sonuçlandı ve Vakıfbank kupayı evine götüren taraf oldu. MVP, kazanan takımdan Isabelle Haak seçildi. Günün yıldızı kesinlikle Haak'dı. Takımına tam 44 sayı kazandırdı. Diğer bir yıldız isim ise son sette sakatlanan Gabi'ydi. Onun da 25 sayısı vardı. Fenerbahçe adına ise en skorer isim Melissa Vargas'dı. Vargas ise karşılaşmayı 29 sayı ile tamamladı. Turnuvanın üçüncüsünü belirlemek için ise bir maç oynanmadı.

3.jpg

Source

Evet sporseverler haftalık güncelleme yazısı bu kadardı. Bir sonraki haftalık güncellemeye kadar sporla kalın. Hoşça Kalın!

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
2 Comments