Bitcoin vs Bitcoin Cash vs Bitcoin Gold vs Bitcoin Diamond vs Bitcoin Private (English/Turkish)

money-2696234_1920.jpg

One of the features that make Bitcoin attractive is the limited number of coins. I remember thinking, "there will be only 21 million Bitcoins in the world, it would be good if I had a few of them." However, it's not the case today. 40 cryptocurrencies in the market start with the name bitcoin. Five of them are among the top 100 by total market value among cryptocurrencies. The screenshot below from https://coinranking.com/ shows the name, price and total market values of these cryptocurrencies.

In the blockchain world, a hard fork is created when developers use the core code as the basis of their projects by changing it. Other projects with names such as Bitcoin Cash, Bitcoin Gold and Bitcoin Diamond are the hard forks of Bitcoin. These cryptocurrencies were created by those who did not accept design decisions in the Bitcoin project. These hard forks of Bitcoin are currencies based on the Bitcoin code, but they are not Bitcoin. (Anyone can argue that hence they are not original, they are better versions of Bitcoin)

There are criticisms that these alt-coins have been issued to take advantage of the popularity of Bitcoin's name. I agree with these criticisms, creating a Bitcoin inflation seem not right for me.

Those who support Bitcoin hard forks argue that these alt-coins are developing Bitcoin. They say that the experience gained in these alt-coins and the new investors who have been pulled into the system support Bitcoin.

Bitcoin Cash (BCH)

Bitcoin Cash is crypto designed for low price transfers and low transaction time. Bitcoin Cash has a larger block size, which means that the network can support more operations. While the median fee for Bitcoin transfers is 0.15 USD, Bitcoin Cash median transfer fee is 0.002 USD. You can access the historical development of median transfer fees via the link below.

https://bitinfocharts.com/comparison/median_transaction_fee-btc-bch-btg.html#3m

Bitcoin Cash, emerging on August 1, 2017, is the fourth most valuable cryptocurrency after Bitcoin, Ethereum, and Ripple as of August 5, 2018.

Bitcoin Cash is now on the market with 21 million coin limit, like Bitcoin. There are still 17,28 million of them in circulation. Official website: https://www.bitcoincash.org/

Bitcoin Gold (BTG)

Bitcoin Gold addresses another problem of Bitcoin: the growing centralization of Bitcoin mining, which has become impossible for the average people. Specialized hardware, known as application-specific integrated circuits (Asics), is required for profitable mining. And mining companies, thanks to their large size, are more potent on the network than necessary.

Bitcoin Gold has made the network more decentralized by allowing the average people with robust graphics processors (GPUs) to mine Bitcoin on their computers.

Released on November 12, 2017, Bitcoin Gold is 29. valuable cryptocurrency today.

Bitcoin Gold is on the market with 21 million coin limit like Bitcoin and Bitcoin Cash. There are still 17,16 million of them in circulation. Official website: https://bitcoingold.org/

Bitcoin Diamond (BCD)

Bitcoin Diamond combines many features, such as larger block size, decentralized mining, to create a better Bitcoin. It also offers more privacy by encrypting the values of each process.

Released on November 24, 2017, Bitcoin Diamond is still 41st the most valuable crypto.

BCD has an upper limit of 210 million coins. The number of 153,76 million is still on the market. Official website: http://www.btcd.io/#/

The following table comparing the bitcoin hard forks can help you see the big picture.

Segwit2x(B2X), which has similar technical features with other bitcoin hard forks. It is 816th in the crypto market. Its name suggests they didn't prefer to take advantage of the magic "Bitcoin" word.

Private Bitcoin (BTCP)

Bitcoin, allows people to view the actions on the blockchain. Bitcoin private focuses on privacy. Payments are posted in a public blockchain, but data such as the sender, receiver, and transaction value are hidden.

It was released on 28 February 2018. Private Bitcoin is 74. most valuable crypto.

Official website: https://btcprivate.org

Conclusion

Bitcoin has created a revolution in finance by eliminating traditional mediators.

It has brought significant advantages, such as;

  • Possibility to send money 24/7 anywhere in the world,
  • Not subject to inflation like fiat currencies,
  • Eliminating the obligation to trust banks,
  • Wallet owners do not have to expose their identity,
  • International transfers at low rates

Today, some other alt-coins can also provide the advantages of the Bitcoin and its hard forks. Besides, many coins offer additional benefits. Although Bitcoin's brand value is critical, I think that coins with better technical infrastructure will stand out in competition in the long run.

I'm neither a cryptocurrency nor an investment expert. This article should be considered as an amateur investor's attempt to share what he has learned about a group of cryptocurrencies.

Related Articles:
Which Crypto Should I Invest In? Is Bitcoin A Good Choice?
Should We Invest In Ethereum?
Ripple(XRP) Analysis

Thanks for reading.

Image Source: https://pixabay.com and https://giphy.com

star-wars-2369317_1920.png

Bitcoin'i cazip kılan başlıca özelliklerden biri sayısının sınırlı olması. Kripto para dünyasıyla ilgilenmeye başladığımda "dünyada en çok 21 milyon adet Bitcoin olacak, bunlardan birkaçı benim olsa hiç fena olmaz" diye düşündüğümü hatırlıyorum. Oysa durum hiç de göründüğü gibi değilmiş. Piyasada adı Bitcoin ile başlayan tam 40 kripto para var. Bunlardan 5'i kripto paralar arasında piyasa değeri bakımından ilk 100 içinde yer alıyor. https://coinranking.com/ dan aldığım aşağıdaki ekran görüntüsü bu kripto paraların isim, amblem, fiyat ve toplam piyasa değerlerini gösteriyor.

Blok zinciri dünyasında geliştiriciler mevcut kodu alıp değiştirerek kendi projelerinin temeli olarak kullandıklarında yeni bir versiyon (hard fork) oluşmaktadır. Bitcoin Cash, Bitcoin Gold, Bitcoin Diamond gibi isimlere sahip diğer projeler Bitcoin'in "hard fork"ları durumundadır. Bu kripto paralar Bitcoin projesinde yapılan tasarım kararlarına katılmayan kişiler tarafından yaratıldı. Bitcoin'in bu versiyonları Bitcoin koduna dayanan ama Bitcoin olmayan kripto para birimleridir.

Bu alt cionlerin Bitcoin isminin popüleritesinden yararlanarak kar elde etme adına ortaya konulduğu yönünde eleştiriler bulunuyor. Bu eleştirilere katılmamak elde değil, bir Bitcoin enflasyonu yaratılması bana doğru gelmiyor.

Bitcoinin alt coinlerini destekleyenler ise, bu alt coinlerin Bitcoin'in zayıf yönlerini geliştirdiğini savunuyorlar. Yaratılan bu çeşitliliğin Bitcoin'in kendisine de fayda getirdiğini ifade ediyorlar. Bu alt coinlerde edinilen tecrübelerin ve bu altcoinler sayesinde sisteme çekilen yeni yatırımcıların Bitcoin'i desteklediğini ileri sürüyorlar.

Bitcoin Cash (BCH)

Bitcoin Cash düşük ücret ve hızlı işlem süreleri için tasarlanmış bir köripto paradır. Bitcoin Cash, daha büyük bir blok boyutuna sahiptir, bu da ağın daha fazla işlemi destekleyebileceği anlamına gelir. Şu anda en değerli Bitcoin "hard fork"u durumundadır. Halen Bitcoin transferlerinin medyan ücreti 0,15 USD iken Bitcoin Cash medyan transfer ücreti 0,002 USD düzeyindedir. Medyan transfer ücretlerinin tarihsel gelişimine aşağıdaki link üzerinden erişebilirsiniz.

https://bitinfocharts.com/comparison/median_transaction_fee-btc-bch-btg.html#3m

1 Ağustos 2017'de ortaya çıkan Bitcoin Cash, 5 Ağustos 2018 itibariyle Bitcoin, Ethereum ve Ripple'den sonra dördüncü en değerli kripto para durumundadır.

Bitcoin Cash de Bitcoin gibi 21 milyon adet üst limitle piyasaya çıkmış durumda. Halen bunların 17,28 milyon adedi dolaşımda. Resmi internet sitesi: https://www.bitcoincash.org/

Bitcoin Gold (BTG)

Bitcoin Gold, Bitcoin'in bir diğer sorununu ele alıyor: ortalama insanlar için imkansız hale gelen Bitcoin madenciliğinin artan merkezileşmesi. Uygulamaya özgü entegre devreler (Asıcs) olarak bilinen özel donanım, karlı bir madencilik için gereklidir. Ve madencilik şirketleri, büyük boyutları sayesinde ağ üzerinde gereğinden fazla güçlü olmaktadır.

Bitcoin Gold, güçlü grafik işlemcileri (GPU'lar) olan ortalama insanların Bitcoin'i bilgisayarlarında çıkarmalarına imkan sağlayarak ağı daha merkezi olmayan bir hale getirmiştir.

12 Kasım 2017 tarihinde piyasaya çıkan Bitcoin Gold bugün 29. değerli kripto para konumundadır.

Bitcoin Gold da Bitcoin ve Bitcoin Cash gibi 21 milyon adet üst limitle piyasaya çıkmış durumda. Halen bunların 17,16 milyon adedi dolaşımda. Resmi internet sitesi: https://bitcoingold.org/

Bitcoin Diamond (BCD)

Bitcoin Diamond, daha iyi bir Bitcoin oluşturmak için daha büyük blok büyüklüğü, daha az merkezi mining gibi bir dizi özelliği bir araya getiriyor. Ayrıca her işlemin değerlerini şifreleyerek daha fazla gizlilik vaat ediyor. İnsanlar blockchain'i inceleyerek herhangi bir işlemde kişilerin gönderdiği para miktarını
tespit edemiyorlar.

24 Kasım 2017'de piyasaya çıkan Bitcoin Diamond halen 41. en değerli kripto para konumunda.

BCD üst limiti 210 milyon adet. 153,76 milyon adedi halen piyasada. Resmi internet sitesi: http://www.btcd.io/#/

Bitcoin hard forklarını karşılaştıran aşağıdaki tablo resmi daha derli toplu görmenizi sağlayabilir.

Diğer Bitcoin hard forklarıyla benzer teknik özelliklere sahip olan Segwit2x(B2X) kripto para piyasasında 816. sırada bulunuyor. Bitcoin adının sihrinden yararlanmayı tercih etmedikleri anlaşılıyor.

Bitcoin Private (BTCP)

Bitcoin, bilindiği üzere insanların blockchain üzerindeki işlemleri görüntülemesine izin veriyor. Bitcoin Private ise gizliliğe odaklanıyor. Ödemeler bir halka açık bir blok zincirinde yayınlanıyor, ancak gönderen, alıcı ve işlem miktarı gibi veriler gizlenmiş durumunda oluyor.

28 Şubat 2018 tarihinde piyasaya çıkan Bitcoin Private piyasa değeri bakımından 74. kripto para konumunda.

Resmi internet sitesi: https://btcprivate.org

Sonuç

Bitcoin aracıları ortadan kaldırarak finansta büyük bir devrim yarattı. Sistem;

  • Dünyanın her yerine 7 gün 24 saat para gönderme imkanı,
  • Geleneksel paralar gibi enflasyona tabi olmama,
  • Bankalara güvenme zorunluluğunu ortadan kaldırma,
  • Cüzdan sahiplerinin kimliklerini açıklamak zorunda olmamaları,
  • Düşük ücretlerle uluslararası transfer

gibi önemli avantajlar getirdi,

Bugün bu avantajları adında Bitcoin geçmeyen kripto paralar da sağlayabiliyor. Bunlara ek olarak ilave avantajlar sağlayan çok sayıda coin var. Bitcoin'in marka değeri önemli olmakla birlikte, uzun vadede teknik altyapısı daha iyi olan coinlerin rekabette öne çıkacağını düşünüyorum.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
114 Comments