Kratší nebo delší týden

Před několika dny zde nadhodil @ritxi zprávu o výroku naší ministryně práce o zkrácení pracovní doby. Důvod jejího výroku je poněkud zavádějící, ale co už. Pravděpodobně někde nějakou inspiraci měla. Proč ne. Patřičnější podrobnosti jsem si dočetl na zdrojovém serveru CNN Prima.

Zkrácení pracovní doby o 5 hodin týdně, co by zaměstnanci, by se mi opravdu líbilo a i hodilo. Řekněte si po pravdě, komu ne.
První věc, která mě doslova trkla do očí je, kam s těmi třemi hodinami? Prodloužit 3 směny o hodinu? Nebo si dát na konci týdne jen takovou půlsměnu? Ještě by bylo možné praktikovat dlouhý a krátký pracovní týden. Ať už by byla varianta kterákoliv. Jistě by nadělala vrásky, těm co plánují směny.

Opět čistě hypoteticky. Nejjednodušší, co do plánování směn by bylo zavedení sedmihodinové směny. V některých firmách asi jako holá utopie. V jednom nejmenované potravinářském podniku, kde pracuje drahá polovička. Tento režim měli dobrých půl roku kvůli Covidu, aby se nepotkávali lidé z ranní a odpolední směny. Stanovené množství výrobků se přesto vyrobilo. Takže by to fungovat mohlo.

Naprosto opačný případ je pozice řidiče. Práce řidiče je rozdělena do několika kategorií. Řízení, ostatní práce, čekání. Turnus je složen z potřebné doby řízení, která u některých činní třeba jen 4 hodiny. U jiných klidně i 7 hodin. Zbytek se počítá jako ostatní práce, kam patří odbavení cestujících, úklid, kontrola vozidla. Součet těchto dvou činností u každého je mezi 8 a 9 hodinami za den. Zbytek je veden jako čekání. Jediný rozdíl je v tom, že čekání není počítáno do fondu pracovní doby. Je běžné, že na odpracování zákonných 8 hodin je řidič denně v práci 12 a víc hodin.
V případě, že by se zkrátila zákonem pracovní doba. Začnou se turnusy zkracovat o ostatní práci a změní ji v čekání.
Výsledek bude takový, že oficiálně řidič bude mít kratší pracovní dobu, ale beztak bude na směně trávit celý den.
Co @bucipuci? Sdílí také stejný názor, co by jako kolega řidič? Že zkrácení pracovní doby a zároveň směny je v této branži scifi?

Myslíte si, že nepravděpodobné? Něco podobného jsme zažili již přibližně před 20 lety. V té době byla všem zkrácena pracovní doba o 2,5 hodiny, tj. o půl hodiny za směnu. Jenže to mělo dovětek. Současně se začala nahrazovat půl hodina na jídlo. Hezky to vypadalo, hezky se to poslouchalo, ale v práci byli všichni pořád stejně.

Řeči o zvyšování produktivity práce zas až tak liché nejsou. Pro příklad si vezměnte pana Pávka z filmu Vesničko má středisková. Na svou Pragu V3S naložil cirka 3 tuny nákladu a cestovní rychlost byla maximálne 60km/h. K tomu ještě měl závozníka.
Dnešní náklaďák odveze 20 tun nákladu a cestovní rychlost hravě dosáhne 90km/h.
Ve strojírenství je situace obdobná. Zatímco dříve u každého stroje byl zapotřebí pracovník, který jej ovládal. Dnešní automatická centra stihne obsluhovat 3 jeden dělník.

Jediné odvětví, které jde opačným směrem, je administrativa. Kohokoliv ze známých, kteří se pohybují v této sféře, jednoznačně říkají, že každým rokem je toho víc a víc. Bez ohledu jestli pracuje v administrativě firmy nebo jako státní úředník.

Netroufám si odhadnout, jak tento výrok zapůsobil na vás. Pro mě to je jako výkřik do tmy, bez ladu a skladu. On to bude asi předvolební výkřik. Ty koblihy minule měli asi větší hodnotu. Ale co, slibem nezarmoutíš. Důvěryhodnější pro mne by bylo, kdyby tento výrok vyslovila jako výzvu k odborné debatě, kde by si všechny dotčené strany probraly dopady takového změny.

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
13 Comments
Ecency