LN a nějaké názvosloví

Asi úplně není podstatné aby jste věděli podrobnosti o jednotlivých technologiích použitých v Lightning network, ale přecijen je dobré mít alespoň tuchu o tom když někde něco uslyšíte co to je. Ještě je třeba uvést že uvádím anglické názvy a názvy v závorce jsou jen můj překlad a nejsme si jist jestli se v budoucnu budou takto používat. :)

Payment channels (platební kanály)
Jsou to základní stavební prvky LN, které umožňují rychlou a skoro bezplatnou platbu se stejnýmm zabezpečením jako má blockchain.

Smart contracts (chytré smlouvy)
V rámci platebního kanálu uživatel LN používá chytrou smlouvu což je v tomto případě kryptograficky zaručený příslib že vám budou peníze doručeny. LN základním kontraktem je takzvaný Hash Time Locked Contract - HTLC (Zahešovaný časový zámek), který je zaručen Bitcoinový blockchainem. HTLC umožňuje to že platba v rámci LN může být poslána hned přes několik platebních kanálů najednou (anglicky se to nazývá multi-hop payment).

Routing nodes (směrovací nody)
Jedná se vlastně o počítač který by měl být neustále online a zajišťuje pro ostatní koncové uživatele platby. V základním nastavení LN peněženky je nastoveno připojení platebními kanály do 5 různých nodů.

Watchtowers (strážní věže)
Je název bezpečnostního sofwéru, který dává pozor na platební kanály a nody když náhodou vaše peněženka není online. Pokud jste třeba ofline několik dnů a mezitím se stane něco s některým nodem tak po připojení "strážní věže" zajistí automaticky obnovení vašich kanálů a připojení do LN.

Splicing (slepování)
Splicing se používá v případě když chcete zaplatit někomu kdo není na LN. Vlastně to umožňuje to že nemusíte v takovém případě zavřít platební kanál. Tedy zajišťuje transakci mezi on-chain a off-chain peněženkami.

Atomic Multipath Payments - AMP (atomická multikanálová platba)
AMP umožňuje rozdělení větších platby do více malých plateb. Příjemce platby nakládá s příchozí platbou tak jako kdyby to byla jedna platba. Tento proces také běží automaticky na pozadí.

36-Lightning-network.jpg

Tak doufám že vám je už zase o něco jasnější proč je Ln tak skvělé řešení. :)

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
Join the conversation now