Jak vybrat rotoped, abyste byli v kondici


Výlety na kole patří mezi oblíbené aktivity mnoha sportovců. Jízda venku však není vždy možná, nejčastěji se na tom podílí špatné počasí a zejména zima znamená pro většinu cyklistů několikaměsíční pauzu. Někdy mohou být na vině toho, že nemůžete vyjet na kole, také zdravotní potíže, které nemusí vyřešit ani tolik populární elektrokola. Naštěstí existuje způsob, jak si klasickou vyjížďku na kole alespoň částečně vynahradit – jízda na rotopedu. Na rotopedu můžete trénovat celý rok za jakéhokoliv počasí a náročnost si přizpůsobíte dle svých možností. S jeho pomocí si nejen zlepšíte kondici, kterou pak můžete využít právě na klasickém kole, ale jde také o dobrou aktivitu na hubnutí. A protože existují různé modely rotopedů s různými parametry, podíváme se na to, jak vybrat rotoped, abyste s ním dosáhli svých cílů.

Pokud nechcete věnovat výběru moc času, hned na začátku článku najdete naše tipy na osvědčené modely rotopedů v různých cenových hladinách, s jejichž koupí neuděláte chybu. Dále se podrobně zaměříme na jednotlivé části a další vlastnosti rotopedů, abyste si udělali přehled o nabízených možnostech a díky tomu si mohli vybrat rotoped, který bude odpovídat vašim požadavkům a potřebám. V závěru pak čeká pár rad (zejména pro začátečníky), na co byste při žádném tréninku neměli zapomenout a jak by měl každý trénink zhruba probíhat.

Nejlepší rotopedy

Samozřejmě neexistuje jeden nejlepší rotoped pro všechny. Je třeba vzít v úvahu své fyzické dispozice, cíle a v neposlední řadě to, kolik jste ochotni do rotopedu investovat. Zde uvádíme tři osvědčené modely v různých cenových hladinách pro různě náročné uživatele.

Skládací rotoped inSPORTline Xbike Cube

[et_pb_code _builder_version="4.9.10" custom_margin="-22px|||||" hover_enabled="0" text_orientation="center" sticky_enabled="0"]nejlepsi-rotoped[/et_pb_code][et_pb_button button_url="https://www.kqzyfj.com/click-100120317-13754668?sid=jak-vybrat-rotoped-1&url=https%3A%2F%2Fwww.insportline.cz%2F34156%2Fskladaci-rotoped-insportline-xbike-cube&cjsku=34156" url_new_window="on" button_text="Chci více informací" button_alignment="center" _builder_version="4.9.10" custom_button="on" button_text_size="15px" button_text_color="#fd841a" hover_enabled="0" sticky_enabled="0"][/et_pb_button]

Domácí rotoped inSPORTline Klegan

[et_pb_code _builder_version="4.9.10" custom_margin="-22px|||||" hover_enabled="0" text_orientation="center" sticky_enabled="0"]domaci-rotoped [/et_pb_code][et_pb_button button_url="https://www.jdoqocy.com/click-100120317-13754668?sid=jak-vybrat-rotoped-2&url=https%3A%2F%2Fwww.insportline.cz%2F12116%2Frotoped-insportline-klegan&cjsku=12116" url_new_window="on" button_text="Chci více informací" button_alignment="center" _builder_version="4.9.10" custom_button="on" button_text_size="15px" button_text_color="#fd841a" hover_enabled="0" sticky_enabled="0"][/et_pb_button]

Profesionální rotoped inSPORTline inCondi UB600i

[et_pb_code _builder_version="4.9.10" custom_margin="-22px|||||" hover_enabled="0" text_orientation="center" sticky_enabled="0"]nejlepsi-domaci-profesionalni-rotoped[/et_pb_code][et_pb_button button_url="https://www.tkqlhce.com/click-100120317-13754668?sid=jak-vybrat-rotoped-3&url=https%3A%2F%2Fwww.insportline.cz%2F8977%2Frotoped-insportline-incondi-ub600i&cjsku=8977" url_new_window="on" button_text="Chci více informací" button_alignment="center" _builder_version="4.9.10" custom_button="on" button_text_size="15px" button_text_color="#fd841a" hover_enabled="0" sticky_enabled="0"][/et_pb_button]

Rozdíl mezi rotopedy a cyklotrenažéry

Na začátek si krátce vyjasníme pojmy. Vedle rotopedů totiž existují ještě cyklotrenažéry (známé také jako spinningová kola). Rotoped jsou určeny spíše pro rekreační, méně náročný trénink. Díky vzpřímenějšímu posedu nejsou tolik namáhána záda a krční páteř a při jízdě lze bez problémů například sledovat televizi. Hodí se na hubnutí nebo pro méně fyzicky zdatné osoby a začínající sportovce, kteří se snaží nabrat kondici, než vyjedou na klasickém kole.

Cyklotrenažéry mají za úkol co nejvěrněji nahradit klasická silniční kola a slouží spíše nadšeným cyklistům, aby mohli pokračovat v nastaveném výkonnostním tréninku, když to počasí nedovoluje.

Konstrukce rotopedu

Konstrukce rotopedu musí odpovídat vaší výšce, hmotnosti a způsobu užívání. K bezproblémovému používání rotopedu přispěje jeho vhodná velikost, dostatečné možnosti nastavení a dobrá volba funkčních částí. Tyto aspekty mají vliv na komfort tréninku, kdy mimo jiné pomáhají předcházet problémům, jako jsou například bolesti zad, a dále ovlivňují životnost stroje či náročnost údržby.

Setrvačník

V případě setrvačníku (zátěžového kola) je nutné se zaměřit hlavně na jeho hmotnost. Hmotnost setrvačníku má vliv na plynulost chodu při šlapání – se zvyšující se hmotností setrvačníku plynulost chodu při šlapání roste.

Především však je díky němu možné měnit zátěž ovlivňující náročnost šlapání. Lehký setrvačník proto nabízí pouze úzký rozsah nastavení zátěže a těžší setrvačníky jsou vhodné i pro náročnější tréninky. Volba hmotnosti setrvačníku se tak odvíjí od plánovaného způsobu užívání, pro středně náročný kondiční trénink lze ovšem doporučit setrvačník s hmotností přes 5 kilogramů.

Dostupné jsou dva základní druhy setrvačníku – s volnoběhem a bez volnoběhu.

S volnoběhem častější provedení; setrvačník se při krátkém přerušení nebo po ukončení šlapání stále točí
Bez volnoběhu se setrvačníkem jsou pevně spojeny kliky s pedály, které se tedy točí až do zastavení setrvačníku

Šlapací střed

Šlapací střed je část rotopedu, která se stará o přenos síly z pedálů na setrvačník. Nejčastěji narazíte na dva typy středů – miskový a ložiskový. Střed ovlivňuje zejména hlučnost chodu a náročnost na údržbu.

Miskový střed se pozná podle jednodílné ohnuté kliky (tyče, na které jsou uchyceny pedály) procházející tělem rotopedu. V případě ložiskového středu jsou použity dvě kliky (na každé straně jedna) připojené přes čtyřhran.

Miskový šlapací střed nutnost pravidelného seřizování (časem může být potřeba i výměna), vyšší hlučnost
Ložiskový šlapací střed bezúdržbový, tichý

Info: Jak je patrné z uvedených vlastností, lepší volbou jsou ložiskové středy. Jsou standardem u vyšších modelů, u levnějších se často setkáte s miskovými.

[et_pb_image src="

Pedály

Pedály rotopedů se trochu liší od těch, které se používají u běžných kol, funkce však pochopitelně zůstává naprosto stejná. Jedná se většinou o plastové pedály, které jsou doplněny o nastavitelný popruh bránicí proti sklouznutí nohy. Vzhledem k tomu, že u rotopedu je prakticky vyloučeno riziko pádu, není zafixování nohy na pedálu pomocí popruhu nebezpečné. Nášlapy ve spojení se speciálními botami se někdy využívají u cyklotrenažérů, ne rotopedů. I když se pedály různých rotopedů liší velikostí nebo provedením, jen těžko byste hledali nějaké, které by nedokázali spolehlivě plnit svou funkci.

Rám

Rám rotopedu výrazně ovlivňuje jeho celkové vlastnosti a také cenu. Pevnější rám nejenže poskytuje vyšší nosnost, ale především je stabilnější. Bytelnější konstrukci ocení zejména vyšší a těžší jezdci, základní modely rotopedů jsou totiž obvykle méně stabilní, což se negativně projevuje na pocitu při jízdě. Na vratkém stroji zkrátka nebudete podávat tak jisté a přesvědčivé výkony jako na kvalitním rotopedu.

Info: Není bezpodmínečně nutné kvůli tuhosti rámu pořizovat ten nejdražší rotoped na trhu. Třeba začátečníci s nižší hmotností, kteří plánují rotoped využívat jen příležitostně, si vystačí i s levnějším modelem rotopedu.

Za zmínku zde stojí kategorie skládacích rotopedů. Skládací rotopedy mají, jak název napovídá, skládací rám, díky kterému mají po složení kompaktní rozměry a snadno se vejdou i do menšího bytu. Zpravidla se jedná o levnější modely určené pro domácí použití.

Sedlo

Sedlo rotopedu bývá poměrně široké a pohodlné. Velmi důležité je to, aby bylo možné sedlo nastavit pro vaše fyzické parametry. U levnějších modelů lze zpravidla upravovat pouze výšku sedla, vyšší modely pak umožňují také nastavení vzdálenosti od řídítek.

Široké možnosti nastavení rozhodně oceníte, když bude rotoped využívat celá rodina. Děti pravděpodobně využijí možnost přiblížení sedla k řídítkům, zatímco vyšší postavy se nebudou muset nepřirozeně omezovat, jako by tomu bylo v případě malého rozsahu posuvů.

Tip: Každému vyhovuje jiný tvar a jiná tvrdost sedla, není proto od věci si rotoped vyzkoušet. Obecně je dobrou volbou měkké gelové sedlo, jehož tvar se přizpůsobuje jezdci.

Řídítka

Některé rotopedy umožňují také přizpůsobení výšky nebo sklonu řídítek. Opět jde o důležitou funkci pro dosažení ergonomického posedu, který sníží šanci na bolest zad či krční páteře. Dostatečný rozsah nastavení výšky nebo sklonu řídítek je třeba posuzovat dle konstrukce konkrétního modelu rotopedu a vaší výšky.

[et_pb_image src="

Přídavná kolečka

Pokud plánujete s rotopedem často manipulovat, například kvůli prostoru v bytě, práci vám usnadní přídavná kolečka, která jsou obvykle umístěna na přední části stojanu. Přídavná kolečka jsou běžnou výbavou rotopedů, ale pro jistotu si ověřte, zda nechybí vámi vybranému modelu.

Systém vyrovnání nerovnosti podlahy

Někdy se může stát, že podlaha není úplně rovná. Aby se rotopedy nekývaly, mohou být vybaveny funkcí zvanou jako „systém vyrovnání nerovnosti podlahy“. Jestli si nejste jistí rovností vaší podlahy, určitě na tuto funkci nezapomeňte.

Nosnost

Nosnost rotopedů se běžně pohybuje od 100 kilogramů až do maximálně 180 kilogramů. Rotoped je pochopitelně nutné vybírat podle hmotnosti jeho nejtěžšího uživatele. V tomto případě platí „čím více, tím lépe“. Není to ale potřeba přehánět. Doporučuje se vybrat rotoped s alespoň 20procentní přirážkou ke hmotnosti uživatele.

Brzdný systém

Nejčastěji je brzdný účinek na setrvačník vyvíjen magnetickým brzdným systémem. Tzv. magnetický rotoped využívá ke zpomalování setrvačníku přibližování magnetu.

Setkat se můžete dále s elektromagnetickým brzdným systémem, kdy setrvačník zpomaluje elektromagnetické pole. Tento systém je účinnější než magnetický, ale využívají ho jen některé dražší modely.

Existují i další typy brzdných systémů, například čelisťový, který je hlučnější a má nižší životnost. Nepoužívá se tak často, ale jsou jím vybaveny některé levnější rotopedy.

[et_pb_image src="

Ovládání zátěže

Zátěž při jízdě lze nastavit buď konstantní, kdy ji můžete měnit podle libosti tlačítky nebo otočným ovladačem, nebo může být elektronicky upravovaná. Pokud necháte ovládání zátěže na elektronice, na začátku tréninku zvolíte přednastavený profil a změna zátěže pak průběžně probíhá automaticky. Rotopedy s pokročilejší elektronikou, která umožňuje volbu imaginárních tras, se nazývají ergometry.

Funkce

Přehled komfortních funkcí rotopedu:

  • Základní funkce – měření času, vzdálenosti, rychlosti, spálených kalorií
  • Měření tepové frekvence – buď přímo strojem, nebo pomocí připojeného hrudního pásu
  • Propojení s telefonem nebo počítačem – zaznamenávání tréninků pro jejich analýzu a tvorbu přehledů

Napájení

Rotopedy mohou být buď napájeny z běžné domácí zásuvky, nebo si vystačí pouze s bateriemi v displeji. Rotopedy napájené ze sítě nabízí více elektronických funkcí. V případě, že rotoped využívá pouze baterii v displeji, jedná se obvykle o levnější model, který ukazuje pouze základní údaje a případně dokáže měřit tepovou frekvenci.

Tipy pro správný trénink na rotopedu

  • Vždy mějte správně nastavenou výšku a případně vzdálenost sedla a také pozici řídítek dle vaší postavy. Zejména při střídání více uživatelů tento krok nepodceňujte, protože se mohou dostavit bolesti zad a krční páteře a trénink nebude tak komfortní a efektivní.
  • Před cvičením se protáhněte a na rotopedu začněte zvolna s lehčí zátěží pro prevenci před zraněním.
  • Nastavte si pevný tréninkový plán (tréninkové dny, čas, vzdálenost) dle vašich cílů a možností a dodržujte ho.
  • Mějte dobrou motivaci, která vás spolehlivě přinutí k tréninku, i když se vám zrovna nebude chtít.
  • Na konci tréninku chvíli nasaďte volné tempo, stejně jako na začátku, pro snížení srdečního tepu a uvolnění nohou.

Chcete se udržet v kondici, nebo dokonce svou kondici neustále zlepšovat? Skvělým pomocníkem jsou sporttestery. Zjistěte, jak vybrat chytré dámské hodinky na sport nebo se podívejte, jaké sportovní hodinky Garmin nabízí největší leader na trhu se sporttestery. Levnější obdobu pak nabízí i chytré hodinky Xiaomi – srovnali jsme modely této značky. K zahození není ani sportovní náramek Xiaomi Mi Band 5.



Publikováno na webu: https://www.jaktovybrat.cz/jak-vybrat-rotoped/
H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
Join the conversation now
Ecency