Domácí přírodní hnojiva z naší kuchyně a zahrádky


Proč kupovat hnojiva z obchodu a zbytečně utrácet peníze, když vám stejně tak dobře (a možná dokonce ještě lépe) poslouží i domácí přírodní hnojiva za pár korun? Navíc při pěstování zeleniny určitě nechcete používat nic s chemií. Domácí přírodní hnojiva se dají vyrobit i ze zdánlivých zbytků, které byste jinak vyhodili.


Domácí přírodní hnojiva na rostliny, zeleninu

Možná vůbec netušíte, co všechno se dá použít na výrobu domácího hnojiva. Většinu surovin a potřebných ingrediencí přitom třeba už teď máte doma. Můžete si vyrobit hnojivo na orchideje, díky kterému pokvetou do krásy, hnojivo proti muškám i hnojivo na zeleninu.

Nejčastější domácí přírodní hnojiva:

  • hnojivo z banánových slupek
  • hnojivo ze slepičinců
  • hnojivo z kvasnic
  • hnojivo z kávové sedliny
  • hnojivo z čaje
  • hnojivo z cibulových slupek
  • hnojivo z chleba
  • hnojivo z popela
  • hnojivo z vaječných skořápek
  • hnojivo z bramborové vody

Banánové slupky jako hnojivo – pro rostliny ideální výživa!

Když si smlsnete na tomhle oblíbeném exotickém ovoci, co uděláte se slupkou, která vám zbude? Většina lidí ji bez rozmýšlení hodí do koše. To je velká škoda. Slupky z banánů lze použít pro výrobu domácího hnojiva, které vašim rostlinám zajistí ideální výživu. Na orchideje je to doslova bomba.

Jak vyrobit hnojivo z banánových slupek

Slupku z banánu očistěte pod tekoucí vodou a poté ji nechte usušit na sluníčku. Lze použít i sušičku potravin, nebo slupky vložte do trouby na nízkou teplotu. Jakmile slupky uschnou, rozdrťte je na prášek. Ten poté smíchejte s 200 ml vroucí vody a nechte vychladnout. Roztokem poté zalívejte květiny.

bananove-slupky-jako-hnojivo

Slepičinec jako hnojivo? Zahoďte předsudky a zkuste to!

Asi všichni si vybavíme nevábnou vůni linoucí se po širém okolí, když se na pole použijí v rámci hnojení slepičince. Vůně je to sice nepříjemná, ale půdě hnojivo ze slepičinců rozhodně prospěje. Proto byste se měli zbavit předsudků a alespoň to zkusit.

Jak si snadno vyrobit hnojivo ze slepičinců

Suchý trus vložte do uzavíratelné nádoby. Tu poté až po okraj zalijte vodou tak, aby byl všechen trus ponořený. Nádobu uzavřete a nechte ji na sluníčku 710 dní. Na chladnějším místě pak může nádoba stát klidně až dva týdny. Nelekejte se – zkvašené slepičince opravdu nevoní. Vykvašenou tekutinu, která je hodně silná, poté zřeďte v poměru 1:10.

Slepičinec jako hnojivo můžete použít na:

  • plodovou zeleninu
  • kvetoucí letničky
  • trávník
  • ovocné stromy

Dobře poslouží i skořápky jako hnojivo. Jsou totiž přirozeným zdrojem vápníku a ten rostliny potřebují. Skořápky stačí nadrtit a použít je jako přírodní hnojivo. Přidejte je na zahradě do hlíny, můžete je vložit i doma do květináčů. Promíchejte se zeminou a nechte je kouzlit.

Hnojivo z kvasnic je vitamínová bomba

Každá správná hospodyňka má doma vždycky po ruce kvasnice, ze kterých se dají vykouzlit opravdové dobroty. Od této chvíle je bude mít doma i každý správný pěstitel. Věděli jste, že i kvasnice mohou posloužit pro výrobu domácího hnojiva?

kvasnice-jako-hnojivo

Vyrobte si hnojivo z kvasnic – snadno a rychle!

Určitě oceníte, že výroba hnojiva z kvasnic je rychlá a snadná. Droždí je poklad nejen pro nás, ale také pro rostliny, pro které je to doslova vitamínová bomba. Jak si tedy hnojivo z kvasnic vyrobit?

  1. vezměte 10 gramů droždí a rozvařte ho v 10 litrech vody
  2. do směsi během vaření přidejte dvě polévkové lžíce cukru
  3. vařte v hrnci dvě hodiny
  4. následně zřeďte 50 litry vody
  5. vznikne vám hnojivová zálivka, kterou můžete použít na rostliny, ovoce i na zeleninu

Hnojivo z kvasnic je perfektní především na jahody a na muškáty.

Kávová sedlina jako hnojivo – odteď už lógr vyhazovat nebudete

Ačkoli existuje mnoho druhů kávy, určitě se shodneme na tom, že klasický turek patří mezi nejoblíbenější. Možná turecké kávě neodoláte ani vy, ale po jejím vypití děláte jednu velkou chybu: kávovou sedlinu vyhodíte. Možná to nevíte, ale i z ní se dá vyrobit přírodní domácí hnojivo. Chcete poradit jak?

Kávový logr jako hnojivo je perfektní na slimáky

Až příště vypijete šálek turecké kávy, sedlinu určitě nevyhazujte. Nejenže je to přírodní bomba, ale také skvělá ochrana proti škůdcům – zeleninu nebo rostliny tak ochráníte třeba před slimáky. Použít se dá jak na venkovní, tak i pokojové rostliny. Kávová sedlina je bohatá na draslík, který zvyšuje odolnost rostlin vůči chorobám.

Jak si vyrobit hnojivo z kávové sedliny

Logr je potřeba dobře vysušit, aby nezačal plesnivět. Můžete ho k rostlinám a květinám buď jen tak nasypat, nebo vyrobit tekuté kávové hnojivo. Tehdy stačí smíchat dvě lžíce kávové sedliny s litrem studené vody, nechat den macerovat a poté jednoduše použít.

Hnojivo z kávové sedliny můžete použít i na:

  • azalky
  • růže
  • muškáty
  • hortenzie
  • řebčíky
  • borůvky
  • maliny
  • ostružiny
kavovy-logr-jako-hnojivo

Hnojivo z bramborových slupek

Za málo peněz hodně muziky – tak přesně funguje hnojivo z bramborových slupek, které většina lidí vyhazuje. Voda z brambor jako hnojivo skvěle poslouží půdě, které dodá potřebné živiny. Bramborové slupky, které v odpadkovém koši zabírají zbytečné místo, vám poslouží pro výrobu domácího hnojiva – a to ocení nejen orchideje!

Jak na to?

Hnojivo z bramborových slupek vyrobíte tak snadno, až vás to překvapí. Slupky stačí nakrájet na menší kousky, zalít je vodou a cca 10 minut povařit. Poté nechte vystydnout a po vystydnutí slupky přeceďte.

Pozor! Jelikož se jedná o opravdové hnojivo, nepoužívejte ho jako zálivku častěji nežli dvakrát do měsíce.Hotovou zálivku je možné skladovat 2 týdny v lednici.

Domácí přírodní hnojivo ze zbytků nejen z kuchyně

Přírodní hnojivo si můžete vyrobit ze zdánlivých zbytků, které doma jinak vyhazujete. Máme pár tipů, které určitě zkuste.

Cibulové slupky jako hnojivo

Cibulové slupky není třeba nijak dále upravovat, vařit ani kvasit. Stačí je totiž přimíchat do zeminy, použít se dají jak na záhonku, tak i v truhlíku doma nebo třeba na balkoně. Cibulové slupky budou rostliny chránit před škůdci a nemocemi.

Cibulové slupky a jejich účinky:

  • posilují kořenový systém
  • mají antibakteriální a protiplísňové účinky
  • dezinfikují kořeny
  • zabraňují množení hub
  • hubí škůdce
  • zlepšují strukturu půdy
cibulove-slupky-jako-hnojivo

Čaj jako hnojivo

Sáček čaje nevyhazujte, naopak. Spařený čaj totiž poslouží jako domácí hnojivo nejen pro venkovní rostliny, ale i pro ty, které pěstujete doma. Použité čajové sáčky rozložte na zeminu kolem rostlin, můžete je také ukrýt pod menší vrstvu půdy. Látky se uvolní ve chvíli, kdy skrze sáčky budete rostlinu zalévat.

Hnojivo z chleba

Jakmile chleba už není poživatelný, byla by škoda jej vyhodit. Můžete z něho vyrobit chlebové hnojivo a to snadněji, nežli jste si možná mysleli. Stačí převařit leden litr vody, nechat ji zchladnout a poté do ní vložit 30 gramů ztvrdlého chleba. Nádobu uzavřete a nechte na chladném a tmavém místě po dobu 24 hodin. Poté ji přeceďte a můžete používat.

Popel jako hnojivo

Dřevěného popela se nezbavujte. Je totiž plný minerálních látek, které půdě prospívají. Popel můžete rovnou nasypat na záhony, nebo jej přidávat do kompostu.

Baví vás pěstování rostlin? Pak jste se možná setkali se škůdci. Zjistěte, jak na mušky v květináči, přečtěte si něco o hubení mravenců ve skleníku nebo si doma vypěstujte bylinky – poradíme, jak pěstovat bazalku v květináči.



Publikováno na webu: https://www.trendymagazin.cz/domaci-prirodni-hnojiva/
H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
1 Comment
Ecency