Domácí kompostér: Od jeho založení až po to, jak správně kompostovat


Kompost představuje velice kvalitní přírodní hnojivo, které má kromě svého praktického využití ještě další přednosti. Můžete si ho obstarat zdarma, a ještě navíc ekologicky využijete řadu věcí z kuchyňského a zahradního odpadu. Pro získání kvalitního kompostu stačí znalosti, jak správně kompostovat.


Jak začít s kompostováním

Skvělým rozhodnutím, které je užitečné pro zahradu, přírodu i domácí rozpočet, je pořízení kompostéru.

Kde pořídit kompostér a jaké velikosti

  • Některé obce a města nabízí svým občanům kompostér zdarma. Před nákupem je tedy dobré se na tuto skutečnost informovat. Pokud taková možnost existuje, většinou je k obdrženému kompostéru třeba pouze podepsat prohlášení, že se bude v dané domácnosti využívat.
  • Další možností je kompostér vyrobit svépomocí. Nejčastěji se dělá z dřevěných fošen a trámků, které vytvoří ohradu požadované velikosti s poklopem a provzdušňovacími otvory.
  • Pohodlný způsob je nákup hotového kompostéru. Na trhu jsou různé varianty od výrobků z recyklovaného plastu po betonové nebo dřevěné panelové kompostéry, které se formou stavebnice smontují.

Velikost je různá a přizpůsobuje se velikosti domácnosti a zahrady

  • Kompostér pro malou rodinu s menší zahradou, která má pár bylinkových záhonů a malý trávník, by měl mít objem 270 až 350 litrů.
  • Udržovaná užitková a okrasná zahrada středních rozměrů (800 m2) nabízí využití i pro kompostér s objemem 400 až 750 litrů.
  • Pro velký pozemek se využije i kompostér velký 900 až 1200 litrů. Počítá se s intenzivním obhospodařováním s velkým množstvím trávy a listí. V této kategorii se také často využívají kompostéry bez víka, které se prodávají pod obchodním názvem kompostovací silo. Jde o levnější variantu, která zabrání vytváření nevzhledných hromad posekané trávy.
komposter-na-zahrade

Kam umístit kompostér

Při umístění kompostéru je třeba najít kompromis mezi třemi požadavky:

  • ideální poloha z hlediska přírodních podmínek
  • praktický přístup
  • estetický dopad

Je naprosto nutné vybrat vhodné místo, protože chyba v úsudku se může projevit v podobě zdlouhavého a nedokonalého kompostování nebo složitým přístupem, který bude odrazovat uživatele od odkládání bioodpadu na to správné místo.

Vybrat si, kam umístit kompostér není složité. Místo by nemělo být vybráno tam, kde se celý den opírá slunce, nebo je stále stín. Kompostér nejlépe funguje, pokud je v závětří a v polostínu. Výhodou je dosah zahradní hadice, protože v dlouhém suchém a horkém období je dobré kompostovanou hmotu občas zalévat. Pokud je vybraná otevřená konstrukce a část povrchu osazená dýněmi a podobnými sezonními rostlinami, také je třeba počítat s občasným zalitím.

Pro uskladnění posekané trávy, podzimního listí a dalších větších objemů, je nutné mít ke kompostéru dobrý přístup se sekačkou, malotraktorem nebo zahradním kolečkem. Nejsou tedy vhodné keře a stromy v okolí kompostéru a dlouhé větve ze vzrostlých stromů.

Kompostér je především praktická věc a pokud jde o ten plastový, nebude tou největší okrasou zahrady. Je tedy vhodnější, aby to nebyla první věc, která upoutá pozornost při vstupu do zahrady. Lépe je volit prostor dál od domu nebo od vstupu do zahrady, od oken domu a zahradního posezení. Pokud je v plánu umístit kompostér k plotu souseda, je lepší volit variantu, kdy bude alespoň dva metry od společné hranice pozemku nebo předem umístění se sousedem probrat.

domaci-komposter

Jak založit kompost v kompostéru

Existuje několik osvědčených postupů, jak založit kompost v kompostéru. Pokud jde o umístění v zahradě, bez ohledu na materiál a provedení, musí být jeho dno v kontaktu s půdou, aby do něj měli přístup půdní živočichové, bakterie, hmyz a další půdní organismy. Pokud jde o plastový model, je třeba zkontrolovat, zda jsou větrací otvory otevřené. Pro lepší provzdušnění se doporučuje na dno položit pár větviček a potom už vkládat pestrý bioodpad. Pokud se jedná o dřevěný kompostér domácí výroby určený pro velkou zahradu, vyplatí se dva oddělené sektory. V jednom se vždy kompost vyrábí a ve druhém zraje.

Jak správně kompostovat

Abychom zjistili, jak správně kompostovat, je třeba vědět, jak funguje kompostér. Zjednodušeně popsáno, jde o přeměnu organické hmoty (bioodpad) na humus pomocí drobných mikroorganismů, které potřebují k životu kyslík. Proto by bioodpad měl být kyprý a osvědčuje se 1 až 2x ročně obsah provzdušnit vidlemi. Kompostéry, bez ohledu na to, zda jsou koupené nebo doma vyrobené, potřebují otvory pro přístup vzduchu. Uvnitř probíhá stejný proces přeměny rostlinných zbytků jako v půdě, ale v tomto kontrolovaném prostředí lze vytvořit lepší podmínky pro rozvoj mikroorganismů a dosáhnout tak jejich větší koncentrace. K tomu je nutné znát pár základních pravidel, jak správně kompostovat v kompostéru:

  • Podstatnou úlohu kromě provzdušňování sehrává optimální vlhkost a poměr uhlíku a dusíku v kompostované hmotě, který je ovlivnitelný výběrem vhodné kombinace bioodpadu. Jednoduše se musí kombinovat vrstvení hmoty.
  • Zahrádkáři mají své postupy. Obecně se na 2 díly hnědého odpadu (drcené větve, kůra) dává 1 díl zeleného (ovoce, zelenina, odpad z kuchyně). Sušší hmota (sláma, tráva) by měla být proložená vlhkou hmotou (hnůj, zbytky zeleniny a ovoce). Čerstvý zelený materiál obsahuje hodně dusíku, dřevnatý starý materiál je bohatý na uhlík.
komposter-na-balkon

Co je vhodné ke kompostování

Pro výrobu kvalitního humusu není vhodné ukládat ke kompostování úplně všechno. Je nutné vědět, co dávat do kompostéru a co tam nepatří.

  • Příklady vhodných složek: ovoce, zelenina, kávová sedlina, čaj, mléčné produkty, rozdrcené skořápky z ořechů, trus hospodářských zvířat, popel ze dřeva, tráva, většina druhů listí, piliny, hobliny, kůra, novinový papír
  • Do kompostu nepatří: maso a produkty z masa, dráty, provázky, plast, střepy, chemicky ošetřené dřevo (ani hobliny z něj), časopisy, slupky z tropického ovoce, rostliny napadené chorobami (v domácím kompostéru není tak vysoká teplota, aby zničila například plísně), popel z uhlí

Co je vermikompostér

Vermikompostér se lidově označuje jako žížalí kompostér a funguje stejně jako ten klasický. Rozkládá biologický odpad pomocí vzduchu, vlhka a tepla na přírodní hnojivo bohaté na živiny, které slouží k obohacení půdy. Vermikompostéry mají navíc do procesu zapojené dešťovky. Ty žijí uvnitř kompostované hmoty a živí se drobnými kousky bioodpadu, které prochází jejich trávícím traktem a urychlují tak celý proces přeměny v humus.

Tento kompostér je vhodný jako domácí kompostér na balkon.  Jde o malou konstrukci, která se může skládat z více podlaží. Pro žížaly se vytvoří vhodný základ z vlhkého sena, slámy nebo kartonu a potom se přidávají zbytky z kuchyně, které se pomocí žížal rychle kompostují na humus, využitelný pro pokojové a balkonové květiny.

Na balkoně se mohou umístit i klasické kompostéry malých rozměrů, ale měly by mít dno. Mikroorganismy se do jejich obsahu přidávají ve formě granulátu a kompost je třeba častěji promíchat a ukládat do něj pouze rychle rozložitelné suroviny. Vhodné je prokládat vrstvy trochou zeminy.

Práce na zahradě není rozhodně málo. Zjistěte, jak prořezávat stromy nebo se inspirujte, jaké jsou vhodné keře na živý plot.



Publikováno na webu: https://www.trendymagazin.cz/jak-spravne-kompostovat/
H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
1 Comment
Ecency