Nepřehánět

20220605_153123_1_

20220605_153147_1_

20220605_153155_1_
Fakt nejsem xenofob. Uznávám, že tu máme asi půl milionu Ukrajinců. Z toho bude v Praze polovina. Uvažujme, že Praha má se satelity 1,5 mil.obyvatel. Takže je tu každý šestý Ukrajinec. Ale musíme proto všechno začít psát dvojjazyčně?

Praha je vstřícná. Takže opatřila kontejnery na tříděný odpad novými nápisy. Co to stálo? Pár korun a trochu práce. Ale je to symbolické. Co bude následovat? Budou nadále všechny nápisy v Praze dvojjazyčně? Vezme si z toho příklad náš stát? Začneme dávat ukrajinštinu jako druhý jazyk na bankovky?

Uznávám, že je potřeba, že náš školní web je už i v ukrajinštině. Stejně jako volba ukrajinštiny v rozhraních bankovních a jiných (například MHD).

Musíme si ale ujasnit, co vlastně chceme. Jestli se všichni Ukrajinci vrátí za 3 měsíce domů, tak fajn. Je to vstřícné gesto, psychologická podpora, že jsme s nimi. Ale jestli si myslíme, že jich tu podstatná část už navždycky zůstane, tak je tohle špatně.

Je to špatně kvůli jejich integraci. Takhle se česky nenaučí... Nebudou to nutně potřebovat.

V září k nám do školy přišly dvě nové holky z Ukrajiny. Do 6. a 8.třídy. A teď už nepoznáte, že nejsou Češky. V těch třídách už cizinci jsou, tak po pěti jedincích. Komunikační řečí je tam ale čeština. A holky se naučily, že chtěly, že potřebovaly, že musely, aby se domluvily. De facto měly tak sedm hodin české konverzace denně. A jsou teda nadané a chytré...

V přízemí teď máme tři čistě ukrajinské třídy. Mají českého učitele sotva na dvě hodiny denně. Jinak je učí Ukrajinky. Dívají se na ukrajinskou televizi, poslouchají ukrajinské rádio, píší si s domovem ukrajinsky. Stýkají se jen s Ukrajinci...

Jo, vytáhl jsem je párkrát do Prahy. Zorganisoval jsem dvouhodinovou besedu s českými zvědavci... Ale to je zoufale málo. Ta nejchytřejší a nejsnaživější děvčata trochu rozumějí a začínají nesměle konverzovat s těžkým východoslovanským přízvukem.

Takže já se s nimi bavím rusky. O přestávkách, na obědě. Ale při hodinách mluvím jen česky. (Ano, občas to nevydržím...) Jinak to nejde.

Postiženému člověku taky nepomůžete, když za něj všechno uděláte. Pomoc má své hranice. Pomozte mu, aby si pomohl sám. A stejně tak s Ukrajinci.

Jestli nechceme, aby tady vznikly jako v Americe Chinatowny, jiddiš štetly, hispánská teritoria, kde se anglicky nedomluvíte, tak všechno překládejme.

Já Ukrajincům vůbec nechci brát ukrajinštinu, Vietnamcům vietnamštinu a Romům romštinu. Ale vzájemný komunikační jazyk ať je i nadále čeština. Nebo věštím problémy...

Jo a pro opravdové xenofoby je tohle voda na jejich propagandistický mlýn...
kraki_a.png

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
10 Comments