Hurá, prázdniny!

Tak nám začaly prázdniny... Teda na Ukrajině. Oni mají základní docházku desetiletou, respektive jedenáctiletou, ale tři měsíce prázdnin v létě. Prostě žně na Ukrajině. Jestli je to tak v Rusku, jestli všude v bývalém Sovětském svazu, nevím.

Co to pro nás znamená? Někteří uklrajinští rodiče čekali, až děti dokončí ročník. A teď se teprve zvednou a pojedou na Západ.

Proč? Ne všude na Ukrajině se bojuje. Ale myslím, že životní úroveň dost poklesla nepochybně všude. Předpokládám, že HDP klesne o hodně desítek procent. Infrastruktura, obchodní výměna, zásobování... Všechno je narušené.

Předpokládám, že dost ukrajinckých firem se položí. Stát nezbankrotuje kvůli pomoci z ciziny (od nás, od západního světa). Ale s prací to teď na Ukrajině asi nebude valné...

Jaký div, že někdo bude chtít odjet na Západ. Třeba dočasně... Taky se jejich stát nebude muset starat o ty, kteří odjedou. Bude to dobré pro Ukrajinu, bude to dobré pro Ukrajince. Takže jim pomůžeme, ne?

Já to tak aspoň vidím. Ukrajina se soustředí na válčení, my jí pomůžeme s péčí o nevojenské obyvatelstvo. Ale bude to zápřah...

Vidím toruchu jen do školství. Ale doufám, že vidím špatně. Mluví se to tom, že příští rok dostaneme asi 50.000 - 150.000 nových žáků a studentů. Snad i posluchačů... Ale posluchači jsou starší 18 let. Takže minimálně poloviny z nich se týká branná povinnost.

Dejme tomu, že do základních škol nastoupí 100.000 dětí. (Třeba polovina, třeba příliv zesílí, kdo ví...) To je jeden kompletní ročník. Takže do každé třídy přijde 10% ukrajinský dětí. Průměrně.

Průměrně! Tady je zakopaný pes. Oni do škol ve střediskových obcích moc chodit nebudou. Oni jsou v Praze a ve velkých městech.

Takže máme kapacitu 500 žáků. Teď jich máme 200. V tom už je teď asi 15% cizinců. Asi čtvrtina dětí u nás má závažnější poruchy chování a učení.

Co se stane? Najednou budeme mít ve škole 60% dětí z Ukrajiny. Jak rychle se jsou schopny naučit česky, i kdyby byla z jejich strany absolutní snaha?
Já jsem na naší škole jediný aprobovaný češtinář, a ještě ne pro cizince. Co se stane?

Budeme schopni udržet alespoň nějakou kvalitu výuky? Naštěstí učitelský sbor, to jsou starší ročníky. Polovina z nás ještě velmi slušně komunikuje rusky. Ale i když budeme mít ve třídách více Ukrajinců než všech ostatních, přeci bychom rádi učili česky. Dlužíme to národním obrozencům...

U nás jsou třídy průměrně něco kolem 22 dětí. Výjimečně to šplhá přes 25. Jistě, podle předpisu se do třídy dá narvat i 34 dětí. Ale to už chce hodně jiné metody práce...

A my nemáme učebnice, pomůcky, lavice, židle... Když budete mít ve třídě místo 22 dětí 34, dostanete jako učitel stejnou mzdu za stejný počet odučených hodin. Ale 68 dětí se do třídy nevejde. Takže kdo je bude učit?

Psal jsem, že doufám, že do školství vidím špatně. Náš pan ministr se vyjádřil, že všechno je vpořádku, že všechno zvládneme. Snad ano. Třeba se někde v Praze rekvírují budovy a přestavují se na školy. Třeba se někde tvoří nové učitelské sbory... Možná studenti pedagogiky dostávají povolávací rozkazy, aby nastoupili za katedry. Nevím, doufám.

Jestli ne, tak jako existuje válečná medicína, existuje i válečná pedagogika. I v Terezíně se nelegálně učilo. My to nějak dáme. Ale právě, že jen nějak...

Syn se rozhodně příští rok zkusí dostat na osmileté gymnasium. Tam zůstane asi vše při starém. Jen těch žáků se asi přihlásí víc. Protože co já vidím jako učitel teď, to uvidí rodiče příští rok. A nespí se mi z toho dobře... A hodně učících důchodců s tím chce seknout. To bude taky problém.

Už aby byly prázdniny i u nás...
kraki_a.png

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
9 Comments