Dobro a zlo, zmatečně úvahový článek

Pořád se v myšlenkách točím kolem války... Válka je přeci špatná, ne? Takže dva dobří proti sobě válčit nemohou. Jen zlý přepadne dobrého, nebo zlý zlého. A vždycky se dá určit, kdo je zlý a kdo dobrý... Kdyby to bylo tak jednoduché!

Třeba Řecko-perské války. Byli Řekové vážně ti dobří? A kteří Řekové? Třeba Sparťané? Národ vojáků a dozorců. Jejich země byla takový jeden velký koncentrační tábor. Jak se na válku dívali spartští heilóti, nebo perioikové? Co tomu vůbec říkali řečtí otroci?

Nevedli nakonec Peršané preventivní válku za osvobození člověka? Za lidská práva? No, to asi ne... Takže zlý proti zlému. Řekové uhájili právo na národní svébytnost. Na věčné války mezi sebou, na námořní pirátství... Asi jako dnešní Afghánci.

Co Inkové a Aztékové? Obě říše, to byla taková malá peklíčka na zemi. Totalitní státy s lidskými oběťmi, kde neměli poddaní ani právo na reprodukci. V Incké říši jen jeden muž z deseti... I proto vítali Španěly jako osvoboditele. Alespoň zpočátku. Asi jako Ukrajinci Hitlera...

Střih, rovnou Druhá světová. Německo přepadlo Polsko. Bylo tehdy Polsko vzorovým demokratickým státem? Ani náhodou.
Zlý proti zlému, zase? Takže nejzlejší proti zlému...

A hitlerovské Německo proti Stalinově Sovětskému svazu. Který režim byl horší? Který způsobil větší lidské oběti? Který byl agresivnější navenek? Těžko soudit... Tak napůl.

W.Churchill při své první válečné návštěvě SSSR poznamenal, že kdyby Hitler napadl peklo, také by se snažil navázat s ďáblem oboustranně výhodnou spolupráci...

Kde je tady dobro a zlo? Demokratické Finsko bojuje po Hitlerově boku za svou samostatnost... Rumunsko, Maďarsko... To nemluvím o Chorvatsku a Slobodném slovenském štátu. Je lépe být obětí, nebo spoluviníkem? Měli vůbec volbu?

A už jsem u meritu věci. Ukrajina. Zlejší napadl... Koho? Jihoameričané utíkají za lepším životem do USA. Ukrajinci před válkou utíkali do zbytku Evropy.

Výstava zničených ruských zbraní na Letenské pláni... Proč? Ukazovali Ukrajinci své úspěchy spojencům? Nebo předváděli protiputinovským investorům, že neinvestují nadarmo? Jsme my ukrajinští spojenci, nebo investoři? Je třeba zamezit Putina... Kdyby Putin napadl peklo... Ještě, že nejsem představitel státu. S tímhle bych jako věřící měl problém.

Ne, Ukrajina nebyla peklo. Byla něco jako Jelcinovo Rusko. Banánová republika... Přesně to vyjádřit nedokážu. Není to jen můj dojem? Nikdy jsem tam nebyl.

Jsme ve válce? Nejsme ve válce? Kdo je náš nepřítel? Putin? Rusko? Všechny nedemokratické režimy?

Máme se mračit na Indii, na Brazílii a všechny další, co Ukrajinu nepodporují? Co dělalo za Druhé světové třeba Švédsko, nebo Švýcarsko? Taky se snažily přežít...

Taková Čína, ne není to ani náhodou obdoba Mussoliniho Itálie. Itálie byla jen takovým válečným tajtrlíkem. Britové si ji vyhodnotili, že jako nepřítel jim bude prospěšnější než jako spojenec... Z dnešní Číny jde strach.

A všechny ty diktátorské nebo nedemokratické režimy... To je na zvláštní článek... Je léto, prázdniny, čas přemýšlení...

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
19 Comments
Ecency