Česká hospoda / Czech pub

20220203_173737.jpg
Summary in English: I met a couple of former classmates. After about 40 years. We met there, as always. In a pub. And that place hasn't changed at all.

Scházím se tu a tam s přáteli. Setkávám se s bývalými spolužáky ze základky, ze střední, z vysoké. S bývalými spolupracovníky z některých svých zaměstnání. I s kluky z vojny občas máme sraz...

Někdy nás přijde víc, někdy míň. Někdy se potkáme jen dva. Tentokrát jsme si dali sraz všichni kluci ze třídy z gymnasia.

Ve třídě nás bylo 35. Z toho kluků 7. Tentokrát jeden chyběl. Že prej COVID. No dobře, omluven. My se vídáme dost často. Asi ob měsíc. A kde se tak vidět? No v hospodě!

Sešli jsme se nostalgicky v nejbližší hospodě u gymnasia. U Prašivky. Interiér se za 40 let nezměnil. Personál a hosté ano. Ale genius loci zůstal.

Je to hospoda velmi lidová. Popatřete na ceny. Ale nechodí tam jenom příslušníci nižších spolenčenských tříd... Klášter a Chotěboř, to jsou stálice. Nicméně každý měsíc tam mají piva jaksi "na hostování". Říkají tomu putovní piva. A pivo mají ošetřené dobře.
20220203_173450.jpg
Nacpáno k prasknutí. Kouřit se chodí ven. Nevaří se tam. Stravenky a platební karty se neakceptují. Přesouvati židle se zakazuje bez souhalu obsluhy. Politické hovory se netrpí. Kdo se pozvrací, ten po sobě vytírá.
Na epidemiologická opatření sere pes. A hlavně, nemají tam televizi... Ideální na popovídání si.

No, není to pro každého. Otevřeno denně od jedné do půl desáte. Objednává vždy celý stůl, aby se číšník a servírka neuběhali, i když v tom umějí chodit. Napočítl jsem asi padesát hostů. Utopenci i hermelín řádně naloženy. Čekací doba na pivo tři minuty. Česká hospoda, to je fenomén. I když tohle je vlastně výčep s posezením...

Rád jsem kluky potkal. Už se nebavíme tolik o holkách, ale o nemocech ještě taky ne. Dost vzpomínáme. Všichni máme krásnej život... Ale je třeba končit. Bude se zavírat. Vím, je to trochu dvojsmysl.
20220203_175240.jpg
Zaplatit... "Dvěstě třicet, když to projde... Neprošlo... Tak sto třicet... Za sto padesát děkuji uctivě..." Jo, už nepiju jako za mlada. Dal jsem ke kusu řeči jen pět piv a domů. Hubnu a tlak a cholesterol...

Syn mi už mezitím dvakrát telefonoval, jestli ho budu uspávat. U nás dělá stíhačku on, ne manželka. Tak zas někdy... Asi v březnu. Pozveme i nějaké holky.
20220203_203023.jpg
No, pro ty novější v #cesky. Každou sobotu je #beersaturday. Kdy se píší články o pivě a o všem, co s tím souvisí. Může z toho být upvote. Samozřejmě, tam jde o fotky a stručný popisek v basic angličtině. On si to nikdo do překladače dávat nebude...

kraki_a.png

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
18 Comments
Ecency