70 let od měnové reformy KSČ

Dne 1. června 1953, tedy přesně před 70 lety, se lidé v Československu probudili výrazně chudší než když šli večer předtím spát. Komunisté tehdy vyhlásili měnovou reformu a devalvovali peněžní hotovost a úspory lidí v kurzu 5:1 až 50:1. Průměrně tak došlo k přepočtu 10:1. Závazky státu ze státních dluhopisů vůči obyvatelům byly zrušeny úplně, neboli za státní dluhopisy nedostali lidé vůbec nic. To vyvolalo první masové protesty v Československu po převratu v roce 1948, ale tyto protesty byly rychle a tvrdě potlačeny. Oficiálně byla reforma zdůvodňována všelijak, podle ČNB však bylo hlavním důvodem snížení kupní síly obyvatelstva vůči tehdy nedostateční nabídce a tím i k potlačení černého trhu, a druhým důvodem bylo snížení vysokého vnitřního zadlužení státu. Lidé se snažili na poslední chvíli ještě něco nakoupit za staré peníze, ale poválečná nabídka byla opravdu chudá.

image.png

Zajímavostí je, že z důvodu utajení byla všechna nová platidla vyrobena v SSSR, v Leningradě a Moskvě. Podle vyprávění mého dědy i proto tehdy dorazily ze SSSR i mince v hodnotě 3 haléře a 25 haléřů, přestože prý čeští komunisté žádné takové mince neobjednávali. Soudruzi v SSSR si prostě i tento úkol pojali tak nějak po svém.

image.png

Má význam připomínat tuto 70 let starou událost ještě dnes? Podle mě ano. Nemine den, abych někde na sociálních sítích neviděl povzdech, jak bylo za komunisté lépe a jak neměli komunisti problém se zadlužováním státu. No bodejť by měli, když své dluhy nechali zaplatit všechny obyvatele! Vezměme současnou situaci. Mezi obyvateli ČR je asi 750 miliard Kč v hotovosti, dalších 3,5 bilionu mají Češi v bankách na běžných a spořících účtech a k tomu asi dva biliony v investicích. Kdyby některá vláda v posledních letech udělala reformu ve stylu té komunistické z roku 1953, tak by značná část státního dluhu také obratem zmizela, ale lidem by se to asi moc nelíbilo.

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
4 Comments
Ecency