(EN-TR) Horses from the past to the present/Geçmişten günümüze atlar

0597b062_9485_45a8_ae4a_54d061a367bc.jpg

Hello everyone, have a nice day. Today, I will try to convey my knowledge about horses, an animal species that I love very much. The adventure of nations to meet horses dates back centuries. The domestication of the horse is attributed to the Turkish tribes. This success of the Turks has positively affected their lifestyles. Because of their speed and strength, they formed an important power in wars. In addition, due to their strength, horses were used in transportation. The bond of people with horses has preserved its existence since the first day. He almost played a leading role in the life of the Turks who adopted a nomadic life.

Güzel bir günden herkese merhaba. Bugün çok sevdiğim bir hayvan türü olan atlar hakkında bilgilerimi aktarmaya çalışacağım.
Milletlerin atlarla tanışma serüveni yüzyıllar öncesine dayanmaktadır. Atın evcilleştirilmesi Türk kavimlerine bağlanmaktadır. Türklerin bu başarısı yaşam tarzlarını olumlu yönde etkilemiştir. Hızlı ve güçlü olmalarından dolayı savaşlarda önemli bir güç oluşturmuştur. Ayrıca güçlü olmalarından dolayı taşımacılıktada atlardan yararlanılmıştır. İnsanların atlarla olan bağı ilk günden bu zamana kadar varlığını korumuştur. Göçebe bir yaşamı benimseyen Türklerin hayatında adeta başrol oynamıştır.

images.jpeg

Source

Today, horses continue to be used, albeit to a lesser extent, in rural areas. It is especially used in vineyard-garden works. In cities, on the other hand, it is mostly seen in terms of social aspects; Trips with horse carriages (phaeton) are organized, weddings, etc. Horses are used. Thus, horses add an authentic atmosphere to cities. But at this point, I think it is useful to draw attention to one issue. Some people do not give the necessary value to the horses and do not take good care of them just to earn money through horses. Many people show their reaction, but unfortunately, no visible sanction has been made yet.. Today, there are different areas where horses are used; Private horse farms are established and people are allowed to have fun. Various sports events are organized.

Günümüzde kırsal bölgelerde az da olsa atlardan faydalanmaya devam edilmektedir. Özellikle bağ-bahçe işlerinde kullanılmaktadır. Şehirlerde ise daha çok sosyal yönüyle karşımıza çıkmaktadır; At arabalarıyla(fayton) geziler düzenlenmekte, düğünlerde vs. Atlardan istifade edilmektedir. Böylece atlar şehirlere otantik bir hava katmaktadır. Ama bu noktada bir konuya dikkat çekmekte fayda olduğunu düşünüyorum. Bazı insanlar sırf atlar vasıtasıyla para kazanmak için atlara gereken değeri vermemekte, bakımını iyi yapmamaktadır. Birçok insan tepkisini göstermekte ama halen gözle görülür bir yaptırım yapılmadı maalesef..
Günümüzde atların kullanıldığı farklı alanlarda mevcut; Özel at çiftlikleri kurulup insanların eğlenmesine imkan sunulmaktadır. Değişik spor etkinlikleri düzenlenmektedir.

images_1_.jpeg
Source

Speaking of sports events, I do not want to pass without mentioning the javelin. Javelin is played on a horse. Athletes on the horse try to hit the opposing player by throwing the javelin in their hand, and they earn as many points as the javelin hit. The team with the most hits at the end of the game wins. Although this game continues to be played today, it is a popular game especially in the past. In addition, thanks to this game, people gain different skills. That's all I have to say about horses, I hope you like it. See you soon 👋🏻

Spor etkinlikleri demişken ciritten bahsetmeden geçmek istemiyorum.
Cirit at üzerinde oynanmaktadır. At üzerindeki sporcular elindeki ciritleri rakip oyuncuya atarak isabet ettirmeye çalışırlar isabet eden cirit kadar puan kazanırlar. Oyun sonunda en çok isabet ettiren takım kazanmaktadır. Bu oyun günümüzde oynanmaya devam etsede özellikle geçmiş dönemlerde yaygın olan bir oyun. Ayrıca bu oyun sayesinde insanlar değişik beceriler kazanmaktadır.
Atlar hakkında benim söyleyeceklerim bu kadar umarım beğenirsiniz. Görüşmek üzere 👋🏻

images_2_.jpeg
Source

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
2 Comments
Ecency